logo VanTop Sálavé vytápění rakouského výrobce Wellina, výhradní obchodní zastoupení pro ČR společností USby s.r.o.
 

Úvod do solné terapie

Účinky solného aerosolu na lidský organismus jsou lékařsky podloženy desítkami let zkušeností, blahodárně působí na široké spektrum zdravotních problémů a proto je s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad lékařů. V současné době naše společnost umožňuje využívat tuto terapii i v domácím prostředí v několika variantách.

Co vlastně o soli víme a jejím významu pro náš organismus?

Pod pojmem sůl si většina lidí zcela spontálně vybaví sůl kuchyňskou, používanou na ochucení potravin. Tato sůl je složena z kladně nabitých iontů sodíku a záporně nabitých iontů chlóru a nazýváme ji chlorid sodný neboli NaCl. V přírodě je chlorid sodný uložen pod povrchem jako sůl kamenná (halit) nebo jej najdeme rozpuštěný v moři. Největší naleziště kamenné soli se nacházejí v Polsku, v USA, ve střední Asii a v Číně. Tato přírodní kamenná sůl tvoří dnes základní kámen při budování povrchových solných jeskyní,nově se využívá v saunách všech typů a v interiérech a proto je možno dosahovat velmi obdobných účinků jako pobytem u moře.

Krystaly soli jsou v čisté podobě bílé, bezbarvé a průsvitné. V přírodě kromě čistě bílých krystalů najdeme i celou řadu různě zbarvených, což je dáno jejich chemickým složením. Zřejmě nejznámější kamennou solí, se kterou se v běžném životě setkáváme, je sůl načervenalé barvy, která je dána větším obsahem železa. Zároveň oranžová barva způsobená světlem procházejícím solným krystalem působí z hlediska koloroterapie uklidňujícím dojmem a dodává pocit tepla a bezpečí. Podle nauky o čakrách je oranžová léčivou barvou pro všechny duševní, emocionální a fyzické problémy.

Léčivý účinek je způsoben pozvolným uvolňováním záporných iontů, jež zlepšují kvalitu ovzduší a pomáhají tak navodit tělesnou a duševní rovnováhu. . Atmosférické ionty jsou elektricky nabité molekuly, které vznikly v důsledku ionizace plynných složek atmosféry. Energii potřebnou k vytvoření těchto iontů dodává zejména všudypřítomné ionizující záření, někdy i další zdroje jako elektrický výboj – blesk, mechanická energie při tříštění vodních kapek, tepelná energie apod. Ukázalo se také, že atmosférické ionty mají význam nejenom v přírodě, ale že jsou nenahraditelnou složkou i v bytech, kancelářích a v dalších prostorách a jsou složkou, která má nesporné blahodárné fyziologické účinky na jejich obyvatele. Bylo prokázáno, že mají příznivý vliv na mentální i fyzické zdraví člověka, že zvyšují jeho duševní i fyzické schopnosti, mají specifické léčebné účinky, činí vzduch dýchatelnější a jsou pravou příčinou jeho svěžesti. Bohužel průmyslová zařízení, elektronika a další zařízení produkují ve zvýšené míře kladné ionty. Vlivem jejich častého používání mají velmi nepříznivý vliv na rovnováhu iontů v atmosféře. Je zjištěno, že převážně v hustě osídlených oblastech koncentrace kladných iontů až 6 násobně převažuje přirozený poměr. K tomuto vlivu je ještě třeba přičíst výrazné znečištění atmosféry a klimatické podmínky, které v procesu vzniku a zániku iontů hrají také důležitou roli. Z tohoto pohledu má většina moderních technologií negativní vliv na naše zdraví. Ionty uvolňované ze soli mimo jiné silně ionizují vzduch, čímž napomáhají k nastolení iontové rovnováhy ve vzduchu a navrací tak tělu přirozenou rovnováhu, díky čemuž se budete cítit příjemně odpočatí a zrelaxovaní.

Velký význam soli pro tělo spočívá v její schopnosti vázat vodu a udržovat tak rovnováhu mezi jejím výdejem a příjmem. V sauně jste tak vystaveni solemi nasycenému vzduchu, který se vyznačuje vysokým obsahem aerosolu, jež je vdechován do plic. Molekuly NaCl ulpí na sliznici, kde je zachyceno velké množství nečistot, virů a bakterií. Díky své schopnosti vázat na sebe vodu, je z těchto mikroorganismů vysáta téměř veškerá voda a dochází tak k jejich uhynutí. Zároveň dochází k podráždění sliznice, která pak produkuje více hlenu. Hlen obalí nečistoty a usmrcené mikroorganismy a je posléze vykašláván a vysmrkáván. Sůl tak napomáhá podporovat obranyschopnost organismu a přirozenou očistu těla. Tento druh terapie, založený na vdechování solemi nasyceného vzduchu, je u odborné veřejnosti znám jako haloterapie.

Co do složení má sůl z hlubinných dolů z Pákistánu a Polska nejvíce chloridu sodného - většinou více jak 90% svého obsahu. Zbylou část tvoří ostatní minerály a prvky jako jsou jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen a další. Tyto prvky se v sauně uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě, mikročástice působí nejen na pokožku, ale jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má výrazné vazodilatační schopnosti, působí i na zmírňování bolesti a zlepšuje prokrvení orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků. Solná terapie je účinná při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, onemocněních trávicího traktu. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku. Z mnoha kosmetických účinků pak lze uvést např. zpomalování stárnutí kůže.

 • Jód – je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě hormonu řídícího látkovou přeměnu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj, reguluje cirkulaci krve a snižuje krevní tlak. Jód je nezbytný pro správný vývoj plodu a dítěte v raných obdobích života.

 • Brom – reguluje nervový systém a snižuje krevní tlak. Pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.

 • Vápník – má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.

 • Hořčík – pomáhá v prevenci mnoha chronických nemocí. Pomáhá srdci v prevenci srdečních nemocí a arytmií, zmírňuje příznaky chronické únavy a fibromyalgie. Hořčík dále snižuje krevní tlak, může zmírňovat astmatické záchvaty. Upravuje menstruační potíže a pomáhá v prevenci komplikací cukrovky. Hořčík zpomaluje stárnutí a regeneruje organismus.

 • Sodík – udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk. Hlavní funkcí sodíku je udržování stálého osmotického tlaku v těle, udržování vodní rovnováhy, a homeostázy krve.

 • Draslík – pomáhá snižovat krevní tlak, prokrvuje kůži a pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Draslík může dále pomáhat v prevenci vysokého krevního tlaku a mozkových i srdečních příhod.

 • Železo – léčí chudokrevnost, je zvláště potřebné v těhotenství, u žen se silným menstruačním krvácením nebo při jiných stavech stanovených lékařem. Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.

 • Selen – společně s vitaminem E pomáhá v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění. Chrání proti kataraktě (šedému zákalu) a degeneraci žluté skvrny. Selen je účinný v boji proti virovým infekcím, zmírňuje průběh oparu a pásového oparu. Selen pomáhá zmírňovat příznaky lupusu a zpomaluje stárnutí organismu.

 • Zinek – pomáhá v prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcích. Pomáhá v léčení mnoha chronických onemocnění, od revmatické artritidy a snížené činnosti štítné žlázy až po chronickou únavu a osteoporózu. Zinek dále zklidňuje kožní problémy a trávicí obtíže. Může zlepšovat plodnost, udržovat zdravé vlasy a zmírňovat hučení v uších.

S čím přichází na trh naše společnost a v čem jsme jiní


Solné sauny

Do stávajících a nových saun i infrasaun instalujeme specielní panely vyrobené z krystalů soli pocházejících ze solného dolu ve Veličce. Jedná se o špičkový výrobek, který ve Vaší sauně vytvoří prostředí určené k relaxaci i k inhalaci soli. Doporučený je jeden solný panel na 1,5 m3 - 2 m3 sauny.

 • rozměr: 50 x 50 cm

 • hmotnost: 12 - 13 kg

 • použité barvy soli: růžová, bílá na neutrálním nebo barevném podkladě

 • možnost vnějšího osvětlení nebo vnitřního podsvícení

 • Instalace do stropu nebo boku sauny

Co získáte

 • spojení solné terapie se saunou díky uvolňování mikroprvků z krystalů soli

 • atraktivní interiér sauny

 • možnost instalace do nových i stávajících saun i infrasaun

 • plná ekologičnost používaných materiálů

  Wellina