USby s.r.o. Sálavé vytápění rakouského výrobce Wellina, výhradní obchodní zastoupení pro ČR společností USby s.r.o.
 

Nejčastější otázky

1)  

Je možné infratopením trvale temperovat neobývané objekty? (Chalupy, chaty..)

2)  

Stavím nízkoenergetický dům, vyplatí se i zde použít infrapanely?

3)  

Lze použít infratopení jako samostatný topný systém?

4)  

Lze použít infratopení jako doplněk ke stávajícímu způsobu vytápění?

5)  

Stavíme dům z polystyrénových tvárnic a to i včetně vnitřních příček. Zeď je zevnitř obložena sádrokartonem na roštu. Je vhodné použít infratopení a kolik ušetřím oproti plynovému vytápění?

6)  

Uvažuji do nového RD použití rekuperace, je možné ji používat s infratopením?

7)  

Rád bych zkombinoval krbová kamna s infratopením. Je to možné?

8)  

Mám přímotopy a rád bych je vyměnil za infrapanely. Opravdu uspoří až polovinu provozních nákladů?

9)   Stavíme dřevostavbu ve složení obvodové vnější konstrukce: OSB, Orsil 16cm, OSB, sádrokarton. Je infratopení vhodné i těchto sendičových dřevostaveb?
10)  

Mám problém s vlhkostí v koupelně a v prostoru interiérového bazénu. Na stěnách mi kondenzuje voda a vznikají plísně. Pomůže infratopení tento problém odstranit a je bezpečné jeho použití i v takto náročných podmínkách?

11)  

Jsem provozovatelem hotelu s větším počtem pokojů a rád bych měl celý topný systém pod kontrolou, případně jej napojil na rezervační systém spojený s recepcí. Je možné infratopení ovládat i přes internet?

12)  

Četl jsem, že je důležité optimální umístění infrapanelů v místnosti abych měl co nejnižší provozní náklady a příjemnou tepelnou pohodu. Jak je to s umístěním na zeď či strop? Je možné před tělesa umístit nějaký nábytek?

13)  

Koupil jsem starší rodinný dům v blízkosti lesa a mám problém se spodní vlhkostí. Do výšky 1m nad podlahou mám stopy vlhkosti a omítka místy opadává. Infratopení zdivo vysouší, bude vhodné jeho použití i v tomto prostoru?

14)  

Rekonstruuji starší RD, obvodové zdivo je z plynosylikátových tvárnic tloušťky 30cm. Jaký výkon budu potřebovat pro místnost 30m3?

15)  

Uvažuji o stavbě z tvárnic Izoblok, jedná se o systém ztraceného bednění s polystyrénem uvnitř tvárnice. Jedná se o vhodný materiál pro sálavé infratopení Wellina? Případně můžete doporučit další vhodné materiály?

16)  

Infrapanely Wellina mají povrchovou teplotu 95°C, je bezpečné použití v domácnosti kde máme psa a malé děti? Nespálí se?

17)  

Provozuji kancelář na Vinohradech v suterénních prostorách. V současné době vytápím místnosti vafkama na plyn a nejsme spokojeni s náklady na vytápění ani s kvalitou vzduchu v místnosti. Je infratopení vhodné a zlepší stav vytápěného prostředí?

18)  

Vztahuje se na infratopení získání zvýhodněné sazby elektrické energie D45d, takzvané přímotopné?

19)  

Funguje infratopení na podobném principu jako mikrovlnná trouba?

20)   Ve Vaší nabídce se nacházejí topná tělesa s teplotou povrchu 95°C a 120°C. Jaký je v nich rozdíl? Jaký typ těles by jste doporučil pro vytápění RD o ploše 120m2, zdivo Porotherm 44cm?
21)   Bydlíme na rušné ulici v centru města a topíme přímotopy. Každý rok musíme malovat, protože zdi v kolí přímotopů zčernají. Ráda bych si pořídila infrapanely neboť vím že téměř nevíří prach a nepřepalují ho jako v přímotopech a ke  černání zdí nebude docházet. Ale co topná tělesa? Nebude se usazovat prach na jejich povrchu respektive dají se snadno udržovat?

 


1 ) Je možné infratopením trvale temperovat neobývané objekty? (Chalupy, chaty..)

Ano, infratopení Wellina je vhodné jak pro trvalé zatížení tak i pro nárazové. Vysoká provozní spolehlivost, bezpečnostní tepelná pojistka, odolnost vůči nečistotám a vodě (IP65) zaručuje brzpečné a bezporuchové používání.

Nahoru odkaz_button


2 ) Stavím nízkoenergetický dům, vyplatí se i zde použít infrapanely?

Ano, i zde je vhodné použít sálavé vytápění. Nízkoenergetické domy vyžadují díky své konstrukci dodávání minimálního množství tepla. Infrapanely Wellina se vyrábějí již od příkonu 350W a každou místnost lze nadimenzovat přesně dle vypočítaných tepelných ztrát. Současně se jedná o zdravý způsob vytápění obdobný jako u kachlových kamen se všemi výhodami jako je příjemná tepelná pohoda v celém prostoru, minimální víření prachu a nízké provozní náklady. Dále infratopení spoří místo a díky nízkým pořizovacím nákladům najde své využití i v nízkoenergetických domech.

Nahoru odkaz_button


3 ) Lze použít infratopení jako samostatný topný systém?

Infratopení Wellina je konstruováno jako energeticky úsporný a spolehlivý hlavní topný systém. Lze vytápět od bytů a kanceláří pres rodinné domy a vily až po haly a výrobní závody. Vše je pouze otázkou profesionálního návrhu zajišťovaného naší společností zdarma. Infratopení Wellina neobsahuje žádný centrální zdroj tepla, každý infrapanel je zapojen přes termostat samostatně do elektrické sítě a tedy se jedná o decentralizované topení s možností modulárního rozšiřování. Například pokud budete přistavovat RD u plynového vytápění je třeba dokoupit buď nový silnější kotel nebo nový druhý do nové přistavené části. Infratopení Wellina v tomto případě pouze rozšíříme o potřebný počet těles v nových místnostech a zkontroluje se zátěž hlavního jističe a případně se posílí o potřebný počet ampér. Infratopení Wellina je hlavně využíván jako hlavní topný systém s možností dalšího bezproblémového rozšiřování při navýšení vytápěné plochy.

Nahoru odkaz_button


4 ) Lze použít infratopení jako doplněk ke stávajícímu způsobu vytápění?

Ano, infratopení Wellina je standardně používáno jako hlavní samostatný topný systém a díky široké škále příkonů topných těles lze každou místnost osadit optimálním typem s ohledem na vypočítanou tepelnou ztrátu místnosti a množství dodaného tepla z jiných zdojů. Infratopení je řízeno prostorovým termostatem reagujícím na teplotu vzduchu a správným nastavením lze zvolit který z topných systémů v místnosti bude upřednostněn. Kombinovat infratopení Wellina lze s libovolným zdrojem tepla jako jsou krby, radiátory, podlahové topení, klimatizace a další.

Nahoru odkaz_button


5 ) Stavíme dům z pol\starénových tvárnic a to i včetně vnitřních příček. Zeď je zevnitř obložena sádrokartonem na roštu. Je vhodné použít infratopení a kolik ušetřím oproti plynovému vytápění?

Nic. V tomto případě nemáte v interiéru dostatečnou akumulaci tepla pro optimální funkci infratopení. Polystyrén a sádrokarton v tloušťce 1,2cm nemá dostatečnou akumulaci a museli bychom nahradit vnitřní sádrokaton za přizdívku například z Ytongu nebo použít slámové akumulační desky STRAMIT. Bez těchto opatření zvyšujících akumulaci tepla je úspora minimální a infratopení Wellina bude hlavně designové kvalitní vytápění se sálavou složkou zpříjemňujiící tepelnou pohodu v místnostech. Pokud však místo polystyrénu použijete minerální vatu, bude akmulace tepla v dostatečné míře a infratopení Wellina bude pracovat optimálně.

Nahoru odkaz_button


6 ) Uvažuji do nového RD použití rekuperace, je možné ji používat s infratopením?

Ano, možné to je. Infratopení je zdrojem tepla jako ostatní typy vytápění pouze s rozdílným způsobem vytápění prostoru. Snížením tepelných ztrát větráním a rovnoměrnou distribucí tepla v místnostech celkové náklady na vytápění mírně klesnou. Vzhledem k nízkým provozním nákladům infratopení Wellina a výši úspor při použití rekuperace s ohledem na její pořizovací náklady a údržbu je ovšem otázkou zvážení jejího použití a výpočtu návratnosti investice. 

Nahoru odkaz_button


7 ) Rád bych zkombinoval krbová kamna s infratopením. Je to možné?

Ano. Infratopení Wellina zpravidla používá k regulaci teploty běžné prostorové termostaty, ovládané teplotou vzduchu v místnosti. Pokud z jakéhodoliv zdroje dodáte do místnosti dostatečné množství tepla, termostaty infrapanely vypnou až do doby než v místnosti poklesne teplota pod nastavenou hodnotu.Infrapanely lze tedy bez obsluhy používat s jakýmkoliv jiným zdrojem tepla.

Nahoru odkaz_button


8 ) Mám přímotopy a rád bych je vyměnil za infrapanely. Opravdu uspoří až polovinu provozních nákladů?

Ano, infrapanely fungují na jiném, účinnějším, způsobu ohřevu místnosti. Přímotopy ohřívají přímo vzduch skrze vysokoteplotní kovové spirály. Z přímotopu vychází ohřátý a "přepálený" vzduch s částečkami sazí vzniklými přepálením prachových částic na topné spirále. Teplý vzduch stoupá ze zpravidla pod okny umístěného přímotopu po rámech oken a jeho skleněných tabulkách, tedy po části místnosti s nejvyšší tepelnou ztrátou, směrem ke stropu kde díky vzniklé cirkulaci opět na druhé straně místnosti klesá ochlezný k podlaze a je nasáván přímotopem spolu s "nasbíraným" prachem a situace se opakuje. Efektem je nerovnoměrné rozložení teplot v místnosti s rozdílem 5-8°C mezi podlahou a stropem. Stěny jsou chladnější a kondenzuje na nich vzdušná vlhkost = suchý vzduch nebo plísně na zdech. Vzduch je znehodnocen a je třeba častěji větrat, u podlahy máme chladněji a abychom získali příjemnou tepelnou pohodu je třeba místnost mírně přetopit a teplo "stlačit" k podlaze. S infratopením Wellina k takto výrazným negativním jevům nedochází. Sálavé vytápění ohřívá při správném umístění na svislé zdi celý prostor místnosti rovnoměrně s rozdílem teplot mezi podlahou a stropem do cca 1-2°C. Zdivo má vyšší teplotu než vzduch a je tedy trvale vysoušeno a nedochází ke kondenzování vzdušné vlhkosti a snižovní relativní vlhkosti vzduchu. Nedochází k přepalování pracových částic, infratopení Wellina je vhodé i pro alergiky. Je držitelem prestižního certifikátu mezinárodní společnosti pro výzkum elektrosmogu IGEF a díky němu získáváte jistotu kvalitního a zdravého vytápění. Infrapanely Wellina dosahují maximálních teplot cca 95°C, tedy nejoptimálnější teploty pro trvalé vytápění obytných prostor, teploty nad 100°C nejsou vhodné s ohledem na vysokou intenzitu tepla. Vysoké teploty se negativně projevují ve vnímání tepelné pohody v mítnosti (pálení obličeje v blízkosti panelu). Topná koule Rondo 500 je tedy doporučována pro umístění ve výšce dolního okraje min. 180cm nad podlahou a díky svému tvaru a kruhovému sálání do všech stran netrpí omezeným směrovým působením jako jiná stejně teplá desková tělesa. Průmyslové vytápění deskovými tělesy s teplotami nad 100°C není obecně doporučené pro vytápění obytných prostor a to s ohledem na vyšší provozní náklady, horší tepelnou pohodu a nutnost umístění na méně vhodné místo na stropě.

Nahoru odkaz_button


9 ) Stavíme dřevostavbu ve složení obvodové vnější konstrukce: OSB, Orsil 16cm, OSB, sádrokarton. Je infratopení vhodné i těchto sendičových dřevostaveb?

Ano, infratopení Wellina je do tohoto domu vhodné a svým principem sálavého vytápění i doporučené. Jen je třeba volit složení jednotlivých vrstev konstrukce s ohledem na akumulaci tepla a eliminaci vzduchových mezer. To znamená že všechny vrstvy obvodové konstrukce musí být v kontaktu. Například sádrokarton by měl být přímo našroubován na OSB desku, případně při použití nosného rastru by měla být vzniklá vzduchová mezera vyplněna minerální vatou. Pokud je již konstrukce hotova, případně je stavba dodávána na klíč hotová se vzduchovými mezerami, doporučujeme vzniklé mezery vyfoukat izolačním materiálem např. klimatizerem atp.. a nebo na vnitřní stranu vnější obvodové zdi doplnit akumulační desky stramit. Dřevostavby s izolací z minerální vaty nebo ovčí vlny mají vynikající poměr akumulace a absorbce tepla a s infratopením Wellina představují ideální kombinaci.

Nahoru odkaz_button


10 ) Mám problém s vlhkostí v koupelně a v prostoru interiérového bazénu. Na stěnách mi kondenzuje voda a vznikají plísně. Pomůže infratopení tento problém odstranit a je bezpečné jeho použití i v takto náročných podmínkách?

Ano, infratopení Wellina splňuje přísné bezpečnostní normy a je certifikováno pro dlouhodobé použití v rámci technologického krytí IP65 (odolnost proti tryskající vodě ze všech směrů a vůči nečistotám úplně). Sálavé vytápění svým principem primárně ohřívá veškeré pevné předměty v místostech a teprve od těchto předmětů se ohřívá vzduch. Tím je zaručena na plochách kam sálavé topení působí vyšší teplota než je teplota vzduchu a dochází k jejich vysoušení. Navíc infratopení Wellina působí stejně jako když v létě vyjdete z bazénu do sluníčka, a v daném prostředí cítíte lepší tepelnou pohodu.Infratopení je pro použití ve vlhkých prostředích s důrazem na vysoušení vhodné a doporučené umístění a potřebné příkony navrhuje naše projekční kancelář nezávazně a zdarma, případně se obraťte na kterékoliv naše obchodní zastoupení.

Nahoru odkaz_button


11 ) Jsem provozovatelem hotelu s větším počtem pokojů a rád bych měl celý topný systém pod kontrolou, případně jej napojil na rezervační systém spojený s recepcí. Je možné infratopení ovládat i přes internet?

Ano jistě, infratopení Wellina je velmi jednoduché napojit na kterýkoliv běžně používaný regulační systém a naši technici jsou schopni navrhnout individuální řešení přesně dle Vašich požadavků. Regulace teploty v pokojích je řešena umístěním prostorových termostatů v každé místnosti po jednom kuse. Regulaci panelů je možné ovládat i s ohledem na otevření oken, kdy se topení automaticky vypíná, případně lze nastavit termostaty na ovládání pouze v určitém rozsahu např. +- 3°C atp. Spolupracujeme s řadou dodavatelů temostatů, rezervačních systémů, centrálních řídících jednotek s www rozhraním a dalšími. Po analýze Vašich požadavků zvolíme funkčně a ekonomicky nejvýhodnější řešení. Nejsme limitováni prakticky žádným Vaším požadavkem.

Nahoru odkaz_button


12 ) Četl jsem, že je důležité optimální umístění infrapanelů v místnosti abych měl co nejnižší provozní náklady a příjemnou tepelnou pohodu. Jak je to s umístěním na zeď či strop? Je možné před tělesa umístit nějaký nábytek?

Umístění těles hraje zásadní roli pro samotnou funkci infratopení a nesprávnou volbou lze účinnost radikálně snížit až na úroveň přímotopného vytápění. Obecně pro správnou funkci infratopení platí, že by topný panel měl "vidět" do prostoru na co největší plochu obvodového zdiva, stěn, stropů a podlah. Pro lepší představu si zaměňte infrapanel za lampu se stínítkem svítící pod úhlem cca 90° s výkonem cca 80% z celkového výkonu tělesa, zbylých 20% se šíří úměrně dále do stran. Pokud tuto lampu umístím na strop do výšky cca 2,6m, pak ohřeje na podlaze cca 4-5m v půměru. Pokud je místnost menší, pak se ohřeje přiměřená část svislých stěn. Pokud umístím infrapanel na zeď v místnosti 4*5m infrapanel ohřeje celou protější stěnu větší část bočních stěn, strop i podlahu. Primárně ohřátá plocha při umístění tělesa na svislé zdi je tedy výrazně větší oproti umístění na stropě a rovnoměrnost prohřátí infrapanely Wellina dosahuje lepších hodnot. Umístění na stropě je pro sálavé vytápění méně vhodné.

Dále díky konstrukci infrapanelů Wellina je dosahováno na přední straně optimální teploty cca 95°C a na zadní straně cca 60°C. Mezi zadní stranou infrapanelu a zdí je vzduchová mezera s funkcí vytvoření mírného konvekčního proudění vzduchu. Výhodou tohoto, již od roku 1998 používaného konstrukčního řešení, je optimální poměr sálání a konvekce. Rovnoměrnost prohřátí místnosti je tímto dále zlepšeno a v místnosti nevznikají lokálně přetopená místa s negativním vlivem na celkové provozní náklady a tepelnou pohodu. Cirkulace vzduchu je pouze v minimální míře a nemá zásadní vliv na víření prachových a pylových částic. Proto je infratopení Wellina doporučováno i pro alergiky.

Tip: Pokud připevníme tepelnou izolaci na zadní stranu infrapanelu a izolací zabráníme ohřevu vzduchu mezi zadní stranou infrapanelu a zdí, teplota v přední části může dosahovat 115°C až 120°C. Tato teplota však není idální s ohledem na její vysokou intenzitu působení na pokožku v blízkosti infrapanelů a tělesa je třeba umístit méně vhodně na strop s efektem nižší cirkulace vzduchu s efektem snížení rovnoměrnosti prohřátí místnosti. Toto opatření s izolací zadní strany panelu doporučujeme pouze ve specifických případech, které vždy konzultujte se svým odborným prodejcem.

Infratopení Wellina se svou konstrukcí s ideálním poměrem sálání a konvekce a s možností ideálního umístění na svislých stěnách s teplotami povrchu nepřesahujícími optimálních 95°C, tvoří úsporné a komfortní vytápění všech bytových i nebytových prostor. Infrapanely Wellina jsou dodávány i v provedení umístění na strop a tedy je možné řešit veškeré Vaše požadavky na vytápění s ohledem na princip sálavého vytápění.

Nahoru odkaz_button


13 ) Koupil jsem starší rodinný dům v blízkosti lesa a mám problém se spodní vlhkostí. Do výšky 1m nad podlahou mám stopy vlhkosti a omítka místy opadává. Infratopení zdivo vysouší, bude vhodné jeho použití i v tomto prostoru?

Pravděpodobně ne. Vámi popisovaný stav nejspíše znamená, že zdoj vlhkosti je trvalého charakteru. Pro vysoušení se vždy část výkonu spotřebovává na vysoušení a pokud je vzlínání vlhkosti trvalé, náklady na vysoušení mohou být relativně vysoké. Dále při dlouhodobém používání může dojít k zasolení zdiva a jeho kvalitativní degradaci. Doporučujeme před použitím infratopení Wellina celý dům odizolovat od spodní vlhkosti obkopáním nebo použít elektroosmózu a další způsoby, které Vám doporučí specializovaná společnost na sanaci staveb. Je okonomicky výhodnější řešit příčinu než důsledek.

Nahoru odkaz_button


14 ) Rekonstruuji starší RD, obvodové zdivo je z plynosylikátových tvárnic tloušťky 30cm. Jaký výkon budu potřebovat pro místnost 30m3?

Tento typ použitých stavebních materiálů je v dnešní době z hlediska platných norem pro přípustnou tepelnou ztrátu budov nevyhovují. Tepelnou ztrátu místnosti je třeba nejprve snížit a teprve poté uvažovat o způsobu vytápění a jeho parametrech. Jako izolační materiály doporučujeme zevnitř našroubovat na obvodové vnější stěny akumulační desky stramit. Případně zvenku aplikovat kontaktní zateplení polystyrénem nebo minerální vatou v tloušťce min. 10cm. Poté lze hovořit o příkonu infratopení pro danou místnost cca 600W. Infratopení Wellina a ekopanely Stramit jsou vhodnou kombinací a to díky jeho dobré akumulaci a tepelné izolaci. Pro více informací kontaktujte naše obchodní zástupce.

Nahoru odkaz_button


15 ) Uvažuji o stavbě z tvárnic Izoblok, jedná se o systém ztraceného bednění s polystyrénem uvnitř tvárnice. Jedná se o vhodný materiál pro sálavé infratopení Wellina? Případně můžete doporučit další vhodné materiály?

Ano, tvárnice Izoblok, Durosol a další podobné typy tvárnic jsou pro sálavé vytápění vhodné. Cementrotřísková stěna v tloušťce cca 6cm a 10cm litého betonu z vnitřní části místnosti je idálním akumulačním jádrem a 10cm polystyrénu tvoří dostatečnou tepelnou izolaci. Mezery mezi částmi polystyrénu zase tvoří difůzní mosty aby stavba mohla dýchat. Jedná se tedy o optimální typ tvárnice. Dalšími doporučenými materiály jsou:

• Ytong • Ytong Lambda
• Porobeton • Porotherm a další thermy, Heluz
• Plná cihla • Liapor
• Masiv dřevo (roubenky)        • Sendvičové konstrukce dřevostaveb
• Pápenopískové cihly • Zdící bloky GT
a další... pro bližší informace k použitým konstrukčním materiálům kontaktujte naše obchodní zastoupení

Tip: Pro nižší pořizovací a provozní náklady na vytápění se zamyslete nad použitím kontaktního zateplení případně na použití tvárnic s nejvyšším tepelným odporem. Náklady můžete snížit až o desítky procent a rostoucí ceny energií zkracují návratnost vyšší vstupní investice.

Nahoru odkaz_button


16 ) Infrapanely Wellina mají povrchovou teplotu 95°C, je bezpečné použití v domácnosti kde máme psa a malé děti? Nespálí se?

Nespálí. Nízká tepelná vodivost unikátního složení povrchu infrapanelů, takzvané emailové oceli zaručuje oproti běžně používaným levným materiálům bezpečné používání na kterémkoliv místě v místnosti a při dotyku nehrozí ani zarudnutí pokožky. Infratopení Wellina splňuje veškeré normy a požadavky na bezpečnost a hygienu používání. Platné certifikáty CE, RW TUV, GS, IGEF, CSA a export do více než 23 zemí světa je významnou devizou rakouského výrobce Infrarot Heizsysteme GmbH. S koupí infratopení Wellina máte jistotu bezpečného a zdravého způsobu vytápění. Vždy si nechte tyto mezinárodní certifikáty předložit.

Nahoru odkaz_button


17 ) Provozuji kancelář na Vinohradech v suterénních prostorách. V současné době vytápím místnosti vafkama na plyn a nejsme spokojeni s náklady na vytápění ani s kvalitou vzduchu v místnosti. Je infratopení vhodné a zlepší stav vytápěného prostředí?

Samozřejmě. Infratopení bude v porovnání s vafkami o více jak 40% finančně úspornější, nebude spalován kyslík ani prachové částice, teplota v místnosti bude rovnoměrněji rozložena a zdivo bude vysoušeno. Odstraní se nepříjemný zápach sklepních prostor a prostředí bude bez plísní a spórů. Infratopení sníží náklady na vytápění, prostředí bude příjemnější a zdravější a zaměstananci nebo případní klienti se budou cítit lépe.

Nahoru odkaz_button


18 ) Vztahuje se na infratopení získání zvýhodněné sazby elektrické energie D45d, takzvané přímotopné?

Ano, pokud budou splněny požadavky na její získání:

1) V odběrném místě musí být řádně instalovány pro vytápění objektu infrapanely Wellina.

2) Součtový instalovaný příkon sálavých infrapanelů včetně instalovaného příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev TUV, je-li takový spotřebič instalován, musí činit nejméně 40% celkového instalovaného příkonu v odběrném místě. Pokud součtový příkon topných panelů nesplní tuto podmínku, avšak odběratel prokáže, že výkon topných panelů odpovídá tepelným ztrátám vytápěného objektu, má na tuto sazbu nárok. ( Zajišťují naše smluvní elektromontážní společnosti ).

3) Odběratel zajistí technické blokování topných panelů v dobách platnosti vysokého tarifu.

Získání tarifu D45d je tedy v případě vytápění celého objektu sálavými infrapanely Wellina možné a v případě kombinace s přímotopy sazbu neztrácíte a máte na ní stále nárok. Použávání sazby zlevní celoročně provoz všech spotřebičů v domácnosti.

Nahoru odkaz_button


19 ) Funguje infratopení na podobném principu jako mikrovlnná trouba?

Nikoliv. Sálavé vytápění funguje na obdobném principu jako kachlová kamna. Pokud jsou například kachlová kamna na tuhá paliva zahřátá na teplotu cca 90-100°C pak na jejich povrchu vzniká stejný druh sálání jako na povrchu infrapanelů. Obecně na povrchu všech těles ohřátých na větší teplotu než je teplota okolního prostředí dochází k předávání tepla formou sálání a ohřevu vzduchu. S rostoucí emisivitou povrchu infrapanelu, tedy schopností povrchu tělesa předávat teplo do prostoru ve formě sálání, roste i podíl sálavé složky. Zvolením vhodného povrchu infrapanelu s optimálním poměrem ohřevu vzduchu a podílu sálavého tepla je dosaženo vysoké účinnosti vytápění a nízkých provozních nákladů. Konstrukce infrapanelů Wellina je navržena a používána již od roku 1998 a dosahuje vysoké technologické úrovně, nízkých provozních nákladů a vysoké provozní spolehlivosti. Mikrovlnný ohřev vzduchu je založen na rozkmitání molekul vody v potravinách frekvencí záření 2,45Ghz resp. 12,24cm. Infratopení při povrchové teplotě cca 95°C sálá na vlnové délce cca 9um resp. 0,2kHz. Infračervené teplo přímo navazuje na světelné spektrum a od mikrovln se liší v několika řádech. Infračervené a mikrovlnné spektrum nemá nic společného a použití infrapanelů Wellina je přirozeným způsobem vytápění obdobné jako u kachlových kamen. Jedná se tak o prověřený způsob vytápění ověřený mezinárodními certifikáty CE, RW TUV, GS, IGEF, CSA a distribucí do více jak 23 zemí světa. Infrapanely Wellina navíc splňují přísné normy pro udělení certifikátu IGEF od mezinárodní společnosti pro výzkum elektrosmogu a tím zaručují uživatelům jistotu zdravotní nezávadnosti. Řada produktů tyto normy nemusí splňovat a proto si vždy nechte tyto certifikáty předložit!

Nahoru odkaz_button


20 ) Ve Vaší nabídce se nacházejí topná tělesa s teplotou povrchu 95°C a 120°C. Jaký je v nich rozdíl? Jaký typ těles by jste doporučil pro vytápění RD o ploše 120m2, zdivo Porotherm 44cm?

Ano, v naší nabídce máme většinu typů těles s povrchovou teplotou cca 95°C a dva typy těles s teplotou cca 120°C. Pro vytápení běžných RD, bytů, kanceláří atp. doporučujeme použít topné panely s teplotou do 100°C z důvodu nižší intenzity sálavého tepla a tedy vytvoření příjemnější tepelné pohody. Pokud se nacházíte v bezprostřední blízkosti infrapanelů Wellina cítíte příjemné působení sálavého tepla, tělesa mohou být umístěna optimálně na zdi ve výšce cca 1,5-1,8m a při dotyku se speciálním povrchem s nízkou tepelnou vodivostí nehrozí popálení ani zarudnutí pokožky. Topná tělesa nad 100°C jsou určena pro specifické použití. Infapanel PanelWave je určen do kazetových stropních podhledů zejména k intentzivnímu ohřátí pouze části místnosti, kde se nachází pracovní místa a okolní prostor tak může být vytápěn na nižší stupně celsia. Vysoká teplota povrchu znamená vyšší intenzitu pocitu tepla a nutné umístění mimo dosah osob do výšky nejméně 1,8m. Umístění na strop zajistí pouze lokální ohřev podlahové plochy a není vhodné pro celoplošné vytápění obytných prostor, které je vhodné vytápět infrapanely s teplotou cca 95°C umístěnými na zdi se vzduchovou mezerou pro vytvoření mírného konvekčního proudění vzduchu. Zajímavou kombinací vysoké teploty povrchu a umístění na strop s eliminací nežádoucího směrového působení sálavého tepla je topná koule Rondo 500. Koule sálá do prostoru kruhovitě do všech směrů a to i směrem nahoru a je tedy vhodná zejména do místností s vyššími stropy nebo otevřených schodišť a mezonetů. Vzhledem k teplotě povrchu cca 120°C je třeba kouli také umístit spodním okrajem nejméně do výšky 180cm. Topná koule Rondo ve vyších místnostech tedy netrpí nedostatky topných panelů umístěných na stropě s teplotou cca 120°C.

Info: Rakouský výrobce společnost Infrarot Heizsyteme GmbH se specializuje na výrobu sálavého vytápění již od roku 1998 s distribucí do více jak 23 zemí světa a za tuto dobu se stal lídrem v oboru infratopení. Nabízí jednu z nejširších produktových řad topných panelů na trhu a umožňuje našim odborným prodejcům zvolit nejoptimálnější typ tělesa pro různé způsoby užití abychom dosáhli nejnižších provozních a pořizovacích nákladů a zejména abychom zajistili příjemnou tepelnou pohodu v celém vytápěném prostoru.

Umístění na zdi nebo na stropě, stacionární sloupy sálající do místnosti kruhovitě, stropní kazetové provedení,topné koule sálající do všech směrů, obrazy a zrcadla, přenosné mobilní topné panely, čtvercová nebo kulatá tělesa, povrchy skleněné a z emilové oceli nebo hrubší vhodné pro popis křídou, teploty povrchů 95°C a 120°C a další možnosti provedení dávají našim zákazníkům jistotu volby infratopení do každého prostoru bez kompromisů.

Nahoru odkaz_button


21 ) Bydlíme na rušné ulici v centru města a topíme přímotopy. Každý rok musíme malovat, protože zdi v kolí přímotopů zčernají. Ráda bych si pořídila infrapanely neboť vím že téměř nevíří prach a nepřepalují ho jako v přímotopech a ke zčernání zdí nebude docházet. Ale co topná tělesa? Nebude se usazovat prach na jejich povrchu respektive dají se snadno udržovat?

Infrapanely Wellina mají hladký, velmi snadno čistitelný povrch. Použít můžete libovolné čistící prostředky kromě abrasivních písků atp.. povrch bílých panelů je z emailové oceli odolné dokonce i vůči kyselinám. Hladké sklo se dá čistit běžnými prosředky na čistění oken. Infrapanely Wellina jsou certifikovány u mezinárodní společnosti pro výzkum elektrosmogu IGEF a na jejich povrchu se při používání neusazují prachové částice. Infrapanely jsou tedy prakticky bezúdržbové a snadno čistitelné.
Se zdí je tomu bohužel naopak. Zeď bývá zpravidla hrubá s mikroskopickými výstupky a na jejich povrchu se prach bude vždy usazovat. Pokud by povrch panelu byl podobné hrubé struktury, bylo by velmi obtížné jej vyčistit. Při používání infratopení optimálně umístěného na svislé zdi dochází ve vzduchové mezeře mezi zadní stranou infrapanelu a zdí žádoucí mírná konvekce a unášené prachové částice se mohou na hrubém povrchu zdiva zachytit - k jejich odstranění doporučujeme jemnou prachovku. Množství prachových částit však vzhledem k minimální rychlosti proudění vzduchu je zanedbatelné a tedy i rychlost usazování je mnohonásobně menší oproti přímotopům.
Vymalování místností ve velmi prachem exponovaných prostorách je zpravidla nutné po 3-4 letech. Prašnost lze snížit například pračkami vzduchu s kvalitními filtry.

Nahoru odkaz_button

 

  Wellina