logo VanTop Sálavé vytápění rakouského výrobce Wellina, výhradní obchodní zastoupení pro ČR společností USby s.r.o.
 

Infrasauna vs. Finská sauna

Je vhodnější použití infrasauny nebo klasické finské sauny?

Obě jsou výborné a každá má své přednosti. Poskytneme vám velmi stručné srovnání.

Po zdravotní stránce je infrasauna daleko lépe snášena než finská sauna, saunujeme se při teplotě v rozmezí 35 - 55°C. Potivosti dosahujeme obvykle vyšší než v sauně finské. Je to dáno charakterem tepla. Infrateplo je pro naše lidské tělo přirozenější, je automaticky vstřebáváno našimi tkáněmi do hloubky, za současného vytvoření velice kvalitního rehabilitačního a léčebného efektu na celý pohybový a cévní aparát. Saunování v infrasauně se používá i jako podpůrný léčebný program pro astmatiky, kardiaky, alergiky a při poruše pohybového systému. Na rozdíl od toho saunování v klasické sauně je pro tyto onemocnění nežádoucí nebo je přímo kontraindikací. Proto je saunování v klasické sauně určeno pro zdravé jedince.

Pro hodně klientů hraje velkou roli při rozhodování časový a prostorový aspekt. Klasická sauna se předehřívá cca 40 min., pak realizujeme většinou tři saunovací cykly – asi 12 min. pobyt v sauně, 20 min. relaxace (musíme mít odpočívárnu). Sečteno to znamená mít časový prostor cca 2 – 3 hodiny. Proto jsou klasické sauny upřednostňovány jako součást společenského života. Prostorově se řeší tak, aby se mohla saunovat celá rodina.

Na rozdíl od toho infrasauna se nahřívá 10 min., saunovací kúra se realizuje v jednom delším cyklu, cca 25 – 35 min. bez přerušení. Proto nepotřebujeme odpočívárnu, tato sauna může být součástí i běžné koupelny a z časového hlediska si ji dopřejeme bez problému 1x – 2x týdně, což se jednoznačně pozitivně odrazí na zdravotním stavu.

Po technické stránce klasické sauny vyžadují speciálně upravený prostor (dlažba, odvětrání, elektrický přívod 400 V, odpočívárna) a infrasauna se dá instalovat kdekoli v interiéru bez větších nároků na umístění (230 V). Díky nízkým provozním nákladům je provoz infrasauny cca 10x levnější než provoz sauny klasické při přibližně stejných pořizovacích nákladech.

Zvolit jeden či druhý typ sauny je velmi obtížné a každá má své přednosti a omezení. Proto naše společnost představuje kombisaunu umožňující saunování bez kompromisů v jedné kabině.

  Wellina